Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 08:00 - 18:00

Pazar: Kapalı

Telefonlar

0312 343 13 43

0505 732 12 71

Faydalı Bilgiler

 • Isıtmaya çok fazla para harcıyorum, yalıtımla tasarruf sağlayabilir miyim?

  Yalıtım yaparak hem ısıtma hem soğutma için yaptığınız harcamalarda en az %60’a varan tasarruf sağlayabilirsiniz. ... Yazının Devamı..

 • Bir binanın en üst katında yaşıyorum, yazları aşırı sıcak oluyor. Yapabileceğim bir

  Çatıda yapılacak ısı yalıtımı ile yazın aşırı ısınma questionnu çözülebilir. Çatı arası kullanılmıyorsa çatı şiltesi veya rulopan sererek çözüme ulaşabilirsiniz. Kalınlıklar ve farklı tip çatılar için bölge bürolarından teknik danışmanlık alabilirsiniz. ... Yazının Devamı..

 • Bir binanın en üst katında yaşıyorum, kış aylarında tavanda ve duvarlarda rutubet oluyo

  Doğru kalınlıkta yapılan ısı yalıtım uygulamaları ile, bina duvarında yoğuşma problemi giderilir ve böylece küf mantar gibi sağlıksız oluşumların önüne geçilir. ... Yazının Devamı..

 • Odamdan evin içine ve diğer katlara çok ses gidiyor ne yapabilirim?

  Ses probleminin en iyi çözümü sesin çıktığı tarafta alınan önlemlerle olur. Yüzer Döşeme uygulaması ve duvarlarda Kalibel, Optimum veya Konfor uygulamaları ile komşulara giden gürültü düzeyi azaltılabilir. ... Yazının Devamı..

 • Isı yalıtımı ne kadar sürede yapılır?

  Uygulama yapılacak yere, zemine ve sisteme göre süre değişmektedir. ... Yazının Devamı..

 • Isı yalıtımı zamanla etkisini kaybeder mi? Tekrarlanması gerekir mi?

  Malzemeler standartlara uygun bir şekilde üretilmiş, stoklanmış ve uygulanmışsa, ömürleri genel olarak bina ömrü kadardır. Üzeri kaplanmasına gerek olmayan yerlerdeki yalıtım malzemeleri (çatı arasındaki camyünü çatı şilteleri) uygulama alanlarının şartlarına bağlı olarak her beş yılda bir kalınlıkları kontrol edilmeli ve azalma olması ha... Yazının Devamı..

 • Maliyeti nedir? Maliyeti neler etkiler?

  Yalıtım malzemelerinin maliyetini etkileyen en önemli etken uygulama yapılacak yerdir. Malzemelerin üstünün kaplanması da diğer bir parametredir. Örneğin kullanılmayan bir çatı arasında camyünü çatı şilesinin üstünün örtülmesine gerek olmadığı ve uygulama kolaylığı sebebiyle ekonomik bir şekilde yapılabilmektedir. Bina dış... Yazının Devamı..

 • En iyi ısı yalıtım malzemesi nedir?

  Her ısı yalıtım malzemesinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Uygulama yapılacak yere göre bazı ürünler öne çıkabilmektedir. Örneğin Taşyünü hem ısı, hem ses hem de yangın yalıtımı sağladığı için çok avantajlı bir üründür, ancak toprak temaslı duvarlarda ve teras çatılar kullanılmamalıdır. Bu gibi noktalarda... Yazının Devamı..

 • Zemine de ısı yalıtımı yapılabilir mi? Isı yalıtımı için zeminde hangi uygulamalar k

  Zeminden ısı yalıtımı yapılabilir. Ancak zeminin yükselmesi sebebiyle kullanılan binalarda çok tercih edilmemektedir. Ağırlıklı olarak yeni yapılan binalar için daha elverişli olmaktadır. Kullanılan binalarda altkatın tavanından yapmak daha kolay ve tercih edilen bir yöntemdir. ... Yazının Devamı..

 • Çatı arasına Camyünü Çatı Şiltesi ile yalıtım yaptırdım, fakat çatıdan akan sız

  Camyünü çatı şiltesi yalıtımı üzerine naylon, polietilen gibi buhar geçirgen özelliği olmayan örtülerin serilmesi sakıncalıdır, bu tür örtüler sıcak taraftan yani alt taraftan gelen su buharı yalıtımdan geçerek bu tür örtülere çarpar ve bariyer görevi görerek soğuk yüzeyde bulunan örtüde yoğ... Yazının Devamı..

 • Merkezi ısıtma sistemlerinde boruların ısı yalıtımı için camyünü şilte sarmak doğr

  Hayır Prefabrik Boru Camyünü kullanılmalıdır. Camyünü Şilteler çatıların yalıtımı için üretilen bir malzeme olup, ısıtma sistemi borularının yalıtımında kullanıldığı durumdaip ve teller ile sarılarak kalınlık kaybına uğrayacak ve istenmeyen enerji kayıplarına sebebiyet verecektir. Bu sebepten dolayı ısıtma sistemleri borularının yalıtımı i&cce... Yazının Devamı..

 • Vana ve ekipmanların yalıtımı yapılmaz değil mi ?

  Hayır yapılır, vana ceketi ile. Yalıtım malzemesi olarak bağlayıcısız imal edilen beyaz camyünü şilte veya taşyünü sanayi şiltesi kullanılmış ve dış yüzeyi ise yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı özel cam kumaş kaplı vana ceketleri kullanılır. Genel kabul olarak bir vananın kendisine bağlı borunun (flanşlarla birlikte) yaklaşık 5-7 m’si kadar ... Yazının Devamı..

 • Konutumun dış duvarlarında ve çatısında ne kadar kalınlıkta yalıtım yapabilirim ?

  Konutunuzun dış duvarlarında ve çatılarında yalıtım kalınlıkları bölgesel olarak değişmekte ve TS-825 Isı Yalıtım Kuralları çerçevesinde yapılacak hesap yöntemi ile belirlenmektedir. TS-825 Standartı bir binanın tasarım aşamasında başlayarak enerjiyi verimli kullanması için gerekli yalıtımların yapılmasını zorunlu hale getiren ve yıllık ısıtma ve... Yazının Devamı..

 • Konutumda yapılacak tüm yalıtımların Enerji Kimlik Belgesi üzerine getireceği fayda nedi

  Konutunuzun dış duvarlarında ve çatılarında yalıtım kalınlıkları bölgesel olarak değişmekte ve TS-825 Isı Yalıtım Kuralları çerçevesinde yapılacak hesap yöntemi ile belirlenmektedir. TS-825 Standartı bir binanın tasarım aşamasında başlayarak enerjiyi verimli kullanması için gerekli yalıtımların yapılmasını zorunlu hale getiren ve yıllık ısıtma ve... Yazının Devamı..

 • Konutumda yapılacak tüm yalıtımların Enerji Kimlik Belgesi üzerine getireceği fayda nedi

  Konutunuzda yapılacak tüm yalıtım uygulamalarında kalın yalıtım ürünleri kullanımı ile Enerji Kimlik Belgesi üzerinde enerji tüketim ve sera gazı gazı salım sınıflarında iyileştirci rol oynayacak ve binanın emlak değerinin de artmasına katkı sağlayacaktır. Binalarda Enerji Performans Yönetmeliğine (BEP) göre Enerji Kimlik Belgesi uygulaması 1 Ocak 2011’... Yazının Devamı..

 • Binada gazbeton, bimsblok, tuğla vb. malzemeler kullanıdığında ısı yalıtımı uygulamas

  ISO ve CEN standartlarına göre ısıl iletkenlik katsayısı (?) 0,65 W/(m.K) değerinden düşük olan malzemeler ısı yalıtım malzemesi olarak tanımlanır. Isıl iletkenlik katsayısı (?) 0,65 W/(m.K) değerinin üzerinde olan malzemeler ise "yapı malzemesi olarak adlandırılmaktadır. ( ısı yalıtım özelliği ısıl iletkenlik değeri düştükçe artar, yük... Yazının Devamı..

 • Bir yapı malzemesinin ısıl iletkenlik katsayısının düşük olması ısı yalıtımı iç

  Bir malzemenin ısıl iletkenlik katsayısının düşük olması "ısı yalıtımını" tek başına ifade etmek için yeterli bir unsur değildir. Isı Yalıım Malzemesi, ısıl iletkenlik değerinin düşük olması yaınında yeterli kalınlığa da sahip olmalıdır, işte tam da ısıl iletkenlik ve kalınlık değerlerinin birleştiği noktada "ısı yalıtımını" i... Yazının Devamı..

 • Dış cephede cam mozaik, siding, betopan, PVC, alüminyum vb. kaplama malzemelerinin kullanıl

  Dış cephe kaplamaları hiçbir zaman yeterli ısı yalıtımı sağlayamazlar, bu tür kaplamalar, birlikte kullanıldıkları ısı yalıtım malzemeleri sayesinde ısı yalıtımına katkıda bulunurlar. Bu tür sistemlerde kullanılan kaplama sisteminin su buharı geçirgenliğini sağlayıp sağlamadığı yani µ değeri sorgulanmalıdır. µ değeri malzemenin, belirli sıcaklık... Yazının Devamı..

 • Yalıtımda kullanılan malzemeler binanın nefes almasını engeller ve çürümesine sebep o

  Bu tür iddiada bulunan kişiler konuya bilimsellikten uzak yaklaşıp kimi rakip sektörlerin yönlendirmesi ile bunu söylemektedirler. Madde 3 'de de açıklandığı gibi bu konuda dikkate alınacak değer µ değeri olup değerlendirme buna göre yapılmalıdır. Kaldı ki iddia edilenin aksine ısı yalıtım malzemeleriyle yapılan mantolama ile binanın taşıyıcı elemanla... Yazının Devamı..

 • Bir binada sadece kuzey cephesine yalıtım yapmak yeterli midir?

  Sadece kuzey cephesine yapılacak bir ısı yalıtımı, ısı köprülerinin fazlalığından dolayı yeterli bir ısı yalıtımı sağlamaz, yapıda ısı kayıpları devam eder, yıllık ısıtma (kışın) ve soğutma (yazın) enerjisi ihtiyacı yeterince azalmaz. Ayrıca unutulmamalıdır ki ısı yalıtımı bina taşıyıcı elemanları koruması açısından de gereklidir. Bu sebeplerle ısı y... Yazının Devamı..

 • Isı yalıtımının içeriden ya da dışarıdan yapılması fark eder mi?

  Isı yalıtımında dıştan yapılan ısı yalıtımı ( mantolama ) daha verimlidir. Bu şekilde bina kabuğu bir manto gibi dış hava koşullarından kesintisiz bir şekilde yalıtılmış olur, bina kabuğunun da (duvarlar ve taşıyıcı elemanlar) ısı depolama kapasitesinden faydalanır dolayısıyla binanın iç ortamdaki her noktada ısı dağılımı eşit olduğundan istenmeyen hava akımları orta... Yazının Devamı..

 • Binanın sıcak iklim bölgesinde yer alıyor olması ısı yalıtımını gereksiz kılar mı?

  Ülkemizde mantolama denilince , ilk akla gelen kışın daha ekonomik kışın daha ekonomik ve konforlu ısınmadır, halbuki mantolama, soğuktan korunma amaçlı olduğu kadar sıcaktan korunma amaçlı olarak yazın da çok etkin ve gerekli olan bir uygulamadır. Soğutma maliyetlerinin kimi bölgelerde ısıtma maliyetlerinin bile önüne geçtiği bilinen bir gerç... Yazının Devamı..

 • Cam kalınlığı arttırılarak ısı yalıtım sağlanmış olur mu?

  Cam kalınlığının arttırılması ısı yalıtımına katkı yapmaz ancak yalıtımlı ( çift cam, low-e cam) ısı yalıtmına katkı yapar. Aralarında hava boşluğu barındıracak şekilde iki camın fabrika şartlarında birleştirilmesi ile oluşan yalıtımlı camlar tek camlara göre ısı kayıplarını yarı yarıya azaltabilir.   ... Yazının Devamı..

 • Sadece dış duvarlarda gerçekleştirilen ısı yalıtımı yeterli midir?

  Bir binada tüm cepheler ile birlikte, taban ve çatıya da ısı yalıtımı uygulanmalıdır. Sanıldığının aksine ısı kayıpları veya kazançlarına, sadece cephede değil çatı ve tabandan iletilen ısı da önemli ölçüde neden olmaktadır. Binanın zemini donatılı beton elemanı olduğundan zemin, ısı köprüsü etkisi gösterir ve bina kolon... Yazının Devamı..

 • Sadece dış duvarlarda gerçekleştirilen ısı yalıtımı yeterli midir?

  Bir binada tüm cepheler ile birlikte, taban ve çatıya da ısı yalıtımı uygulanmalıdır. Sanıldığının aksine ısı kayıpları veya kazançlarına, sadece cephede değil çatı ve tabandan iletilen ısı da önemli ölçüde neden olmaktadır. Binanın zemini donatılı beton elemanı olduğundan zemin, ısı köprüsü etkisi gösterir ve bina kolon... Yazının Devamı..

 • Binanın iç yüzeylerine sıva, zift, boya vb. malzemeler uygulayarak ya da kaplama yaparak ne

  Bir binada tüm cepheler ile birlikte, taban ve çatıya da ısı yalıtımı uygulanmalıdır. Sanıldığının aksine ısı kayıpları veya kazançlarına, sadece cephede değil çatı ve tabandan iletilen ısı da önemli ölçüde neden olmaktadır. Binanın zemini donatılı beton elemanı olduğundan zemin, ısı köprüsü etkisi gösterir ve bina kolon... Yazının Devamı..

 • Binanın iç yüzeylerine sıva, zift, boya vb. malzemeler uygulayarak ya da kaplama yaparak ne

  Binanın iç mekanları sadece yağışlı günlerde değil, soğuk havalarda da nemli ise ve bunun sonucunda kabarma, küf, koku ve benzeri oluşumlar varsa bunun sebebi ısı yalıtımı olmamasıdır. Isı yalıtımı olmayan binalarda dıştan gelen soğuk hava ile iç mekandaki sıcak havanın duvar kesitinde karşılaşması ile iç ortam havasının içindeki su buharı yoğuşa... Yazının Devamı..

 • Isı yalıtım malzemelerinin sertliğinin artması yalıtımın başarısınıda arttırır m

  Ert (yoğun) malzemenin ısı yalıtımı değeri daha iyidir demek doğru değildir, malzemenin fiziksel ölçüm değerleri ve kullanım yeri göz önüne alınarak değerlendirme yapılmalıdır. Örneğin şap altında kullanılacak malzeme yüksek yoğunluklu seçilerek kalınlığının zaman içerisinde azalması önlenebilir cephede kullanılacak malzeme y&uum... Yazının Devamı..

 • Isı yalıtım malzemeleri zaman içerisinde eriyip yok olur mu?

  Ülkemizde ucuz olması sebebi ile 8-10 kg/m² gibi çok düşük yoğunlukta ve teknik değerleri düşük EPS levhaların bilhassa duvarlarda iki tuğla arasındaki boşlukta kullanılması sebebi ile yayılan bu söylentinin hiç bir mantıklı yanı yoktur. EPS hacmini %98'hava ve sadece %2 'si özel bir plastik bazlı ham madde olan 1cm³ 'ünde 3 i... Yazının Devamı..

 • Isı yalıtım sisteminde kullanılan dübeller bina taşıyıcı elemanlarına zarar verir mi?

  Mantolamada ısı yalıtım levhalarının mekanik tespiti için kullanılan dubeller betonarme yapı elemanlarında pas payı denilen ve demirlerin korozyona uğramasını engellemeyen kısım içerisinde kalır. Kaldı ki m² 'ye düşen ortalama afet olarak hesaplanan dübel delik çapı 100 mm ile bir hesap yaparsak 1 adet dubelin duvarda oluşturduğu delik alanı = 3,14x5mm2= 0... Yazının Devamı..

 • Isı yalıtım pahalı bir harcama mıdır?

  Yalıtım bir harcama değil, sağlığa, konfora ve çevre temizliğine katkı veren bir yatırımdır. Isı yalıtım maliyeti bina yapım maliyetinin %3 ile %5'i arasındadır. Unutulmamalıdır ki ısınma ve soğutma giderlerini en az yarıya düşürerek kendini amorti eden daha sonra da tüketiciye ömür boyu az harcama yaptırarak tasarruf ve konfor sağlayan bir yatırım olara... Yazının Devamı..

WhatsApp Destek